allanhan (allanhan) wrote,
allanhan
allanhan

У Туреччині знайшли листи Роксолани і підпис Дорошенка

У Туреччині знайшли листи Роксолани і підпис Дорошенка

30 грудня 2020 Життя 2
Share Button
Фото з відкритих джерел
У Оманському архіві також був виявлений Брест-Литовський мирний договір 1918 року, яким Австро-Угорщина, Болгарія, Німеччина і Туреччина визнали суверенітет УНР.

Надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Андрій Сибіга в інтерв’ю “Радіо Свобода” розповів, що в Османському архіві (Туреччина) був виявлений ряд важливих історичних документів.

Ще бачив листи Роксолани або Хюррем Султан – султанші українського походження. І директор архіву зробив копію цих листів мені. Вона могла писати листи тільки своєму чоловікові – султану Сулейману, який вважається одним з найуспішніших султанів. Є листування в контексті її гуманітарних проектів. Тому що вона будувала багато культових об’єктів по всій Османській імперії. І вони є прекрасним прикладом поетичного мистецтва того часу“, – сказав Сибіга.

Посол розповів, що Роксолана була далеко не єдиною султаншею українського походження. Відомо ще як мінімум про чотири дружини правителів родом з території сучасної України.

Була така Надія Тюрхан родом з Тростянця Вінницької області. Також надзвичайно впливова, вона дуже багато зробила для своєї батьківщини походження, як вважають історики. Власне, її султанство доводилося на період Богдана Хмельницького, а потім і на період Юрія Хмельницького“, – повідав Сибіга.

Він додав, що їм вдалося знайти і договір султана з гетьманом Петром Дорошенком, який підтверджує міжнародну суб’єктність козацької держави. Ще одним важливим для української державності документом є знайдений в турецькому архіві оригінал Брест-Литовського мирного договору, яким чотири країни – Австро-Угорщина, Болгарія, Німеччина і Туреччина – визнали суверенітет УНР.

Насправді цю знахідку можна розцінювати в категорії історичної сенсації. Тому що в силу певних обставин оригінал Брест-Литовського договору українською мовою і ратифікаційна грамота, на жаль, в Україні не збереглися. Тому виявлення будь-якого документа – це знаходження і відтворення нашої пам’яті, підтвердження наших державно традицій“, – розповів український посол.

За словами Андрія Сибіга, в Османській архіві знаходяться більше 90 мільйонів документів, з яких оцифровані тільки близько 5%, тому різних важливих і цікавих знахідок може бути ще величезна кількість. Зокрема, по слову “козак” пошук видав йому кілька тисяч документів, які ще належить вивчити.

Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments